حوزه کتاب و کتابخوانی

حوزه کتاب و کتابخوانی

طرح ترویج کتابخوانی با موضوع پیشگیری از آسیبهای اجتماعی در لامرد اجرا می شود
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگی و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد، ابراهیم میر سرپرست اداره طی گفتگویی از روند اقدامات انجام شده در حوزه کتاب و کتابخوانی و معرفی لامرد بعنوان شهر دوستدار کتاب  اظهار داشت:  بدون‌شک به افزایش و گسترش کتاب خوانی و اجرای برنامه‌های خلاقانه‌تر در این حوزه می توان در لامرد امیدوار بود. توجه به کتاب فرصت رقابت در عرصه ترویج کتاب‌خوانی را فراهم آورده و اکنون شبکه شهرهای دوستدار کتاب فرصت تعامل و تبادل تجربیات را رقم ‌زده است.
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان لامرد، تلاش نموده کارها را به نحوی پیش ببرد که عموم مردم و به‌ویژه کودکان، نوجوانان و بانوان در این طرح سهیم باشند.
طی بازدید های اینجانب شهر علامرودشت استقبال خوبی از این طرح کرده و سرکارخانم  زهرارفیعی مسول محترم کتابخانه عمومی  از امانت بردن ۵۰۰ جلد کتاب در ماه خبر دادند. روستای دهنو بخش چاهورز نیز آمادگی خود را جهت ترویج کتابخوانی و آشتی با کتاب مطرح کردند. روستای شیخ عامر به هر زوج جوان ، یک جلد کتاب هدیه می دهند. در شهر اشکنان ، نماینده ولی فقیه، بخشدار و مسئولین محلی در خصوص حمایت از طرح معرفی روستاهای دوستدار کتاب اعلام آمادگی کردند.
طی بازدید از کتابخانه و خانه فرهنگ خیرگو، مسئولین از افزایش سرانه و مطالعه کودکان و نوجوانان در این حوزه خبر دادند.
در بخش مرکزی نیز امام جمعه و فرماندار شهرستان در خصوص حمایت همه جانبه جهت هم افزایی این طرح اعلام آمادگی نمودند.
در سال جاری طرح ترویج کتابخوانی را در زمینه پیشگیری از آسیبهای اجتماعی به اجرا خواهیم گذاشت. همچنین در بخش کودکان یک بیمارستان، بخشی به نام «کتاب شفا» راه اندازی خواهیم کرد که به کودکان بیمار، کتاب امانت داده شود. برای ترویج کتابخوانی همچنین در زمان تولد کودکان در بیمارستان، یک جلد کتاب تربیتی به مادران و یک جلد کتاب کودک به نوزادان آن‌ها اهدا خواهد شد.
برنامه‌هایی نظیر قصه‌خوانی در پارک‌ها، مدارس و مهدکودک‌ها، مبادله کتاب در قفسه آزاد در دانشگاه، قراردادن کتاب در اتاق انتظار مدیران‌ ادارات و برنامه‌هایی از این دست در شهرستان لامرد در دستور کار داریم.
ارتباط و همکاری نهادهای شهری نظیر شهرداری‌، بخشداری، شورای شهر و فرمانداری همچنین نهاد کتابخانه‌های عمومی را در جشنواره «شهر دوستدار کتاب» و سایر جشنواره‌های ترویجی می تواند بسیار راهگشای این فرهنگ باشد.
از آن‌جایی که احساس می‌شود سرانه مطالعه پایین آمده است و از طرفی فضای مجازی با سرگرمی‌های زیاد، سبب فاصله میان نسل جدید و کتاب شده است، با برگزاری جشنواره «پایتخت کتاب لامرد» و«روستاها و عشایر دوستدار کتاب» و ایجاد رقابت، زمینه اُنس با کتاب بیشتر شود.
در پایان این مسئول فرهنگی خاطر نشان کرد: در هر شهر و روستا با در دسترس قرار دادن کتاب‌ها، شور و نشاط اجتماعی را تزریق می کنیم، اجرای جشنواره‌های «پایتخت کتاب لامرد» و «روستاها و عشایر دوستدار کتاب (غرب علامرودشت)» نیز می تواند در این حوزه گره گشا باشد.

درباره نویسنده

ابراهیم میر آموزگار کلاس اول الف